Farmíto Magazín

Co vše je potřeba zaplatit při prodeji pozemku?

22. 01. 2024 | Měli byste vědět
Ceny půdy
Prodali jste pozemek nebo jeho prodej plánujete a nevíte jaké daňové a finanční povinnosti vám z jeho prodeje plynou? Nejste sami.

Obavy z daňových a legislativních povinností jsou běžné. Podívejme se spolu na klíčové informace, které vám pomůžou vyznat se v tom, co musí vlastník při prodeji nemovitostí, mezi které patří i zemědělské pozemky, platit a co ne.  

Poplatky notáři, za služby a za vklad do katastru

Při prodeji zemědělského pozemku jsou hlavními poplatky a náklady, které prodávající musí zaplatit, poplatky za služby spojené s vypracováním smluv, ověřování podpisů apod. Takové služby nabízejí notáři, advokáti anebo specializované realitní kanceláře. 

Dále také prodávající při prodeji hradí poplatek za vklad do katastru nemovitosti.

Notářské nebo advokátské poplatky se liší v závislosti na typu úkonu a hodnotě majetku. Například za sepsání kupní smlouvy či darovací smlouvy mohou poplatky začínat od několika tisíc korun a zvyšovat se podle hodnoty transakce. 

Za vklad do katastru nemovitostí zaplatíte 2 000,- Kč. 

Realitní kanceláře, jako je například i Farmíto, nabízejí své služby zdarma a bez poplatků.

kalkulacka-ceny-pudy

Vlastníte zemědělský pozemek a zajímá vás jakou má cenu?

Využijte služeb naší online kalkulačky. Zcela zdarma a nezávazně.

Daň z příjmu fyzických osob

Daň z příjmu hradí prodávající v případě, že měl z prodeje nemovitosti nějaký zisk. Uvádí se do daňového přiznání k dani z příjmu. Jako příjem uvádí prodávající cenu, za kterou nemovitost či pozemek prodal. Jako výdaj se udává částka, za kterou prodávající tuto nemovitost či pozemek pořídil. 

Pokud jste vlastnili nemovitost déle než 5 let, resp. 10 let (pro nemovitosti, které jste nabyli od 1.1. 2021), prodej je od daně osvobozen. 

Pokud jste nemovitost nabyli darem či dědictvím, jako cena se uvádí částka zjištěná znalcem nebo uvedená v dědictví. Daň z prodeje nemovitosti činí 15 % ze zisku, tedy z rozdílu mezi příjmy a výdaji. Pokud prodávající zisku nedosáhl, daň odvádět nebude. Sazba daně činí 15 % pro část základu daně do 36násobku průměrné mzdy a 23 % pro část základu daně přesahující 36násobek průměrné mzdy.

daň_z_příjmu
Přečtěte si více:
Daň z příjmu při prodeji pozemku. Co zdanit a co nezdanit?

Daň z nabytí nemovitých věcí

Tato daň byla zrušena. 

DPH u prodeje nových nemovitostí

Prodej nových nemovitostí může podléhat DPH, ale to se týká hlavně podnikatelů a právnických osob. Pro většinu soukromých majitelů zemědělské půdy to není relevantní.

Daňové úlevy a výjimky

Existují různé daňové úlevy, které mohou výrazně snížit vaše daňové zatížení. Například, pokud nemovitost sloužila jako vaše bydliště nebo jste ji zdědili, můžete být od daně osvobozeni.

Zdědili jste pozemek? Daň neplatíte

Dědická daň byla zrušena od roku 2014. Ale pozor, tuto daň pohltila daň z příjmů. Pokud nabydete nemovitost formou dědictví, jedná se o tzv. bezúplatný příjem dle § 10 odst. 2 zákona o daních z příjmů a jste od daně osvobozeni. Hradí se pouze odměna notáři, případně další nutné výlohy jako jsou odměna znalci ad.

V případě daně z prodeje pozemku, který jste zdědili uplatňuje se časový test - pokud zůstavitel (tedy ten, po kom jste nemovitost zdědili) vlastil danou jednotku alespoň 10 let, od daně jste osvobozeni. 

zapad_slunce_pole
Přečtěte si více:
Dědictví pozemku: co je s ním spojeno? Jak probíhá a co dělat, když pozemek zdědit nechcete
Jakou cenu má půda?
Přečtěte si také:
Co všechno určuje cenu zemědělské půdy

Věděli jste, že…

Daň z dědictví je zrušena od roku 2014.

Daň z nabytí nemovitosti je zrušena od roku 2020.

Daň příjmů a zisku z prodeje nemovitosti se řídí daní z příjmů 15 %. Řeší se každoročně v podobě daňového přiznání.

Veškeré informace lze najít na oficiálních stránkách služeb veřejné zprávy.

Prodej vaší nemovitosti nebo zemědělské půdy nemusí být zdrojem stresu nebo obav. Mnoho majitelů půdy prošlo tímto procesem před vámi a úspěšně jej zvládlo. S průvodcem, jako je tento, a správným poradenstvím, můžete prodej vaší půdy zvládnout hladce a bez zbytečných obav.

Věřte, že prodej vaší půdy může být příležitostí k novým začátkům nebo investicím. S jasným porozuměním daňovým pravidlům a povinnostem můžete tento proces zvládnout s jistotou.

Pacht

Vlastníte půdu a zvažujete její prodej?

Nabízíme nejlepší ceny na trhu. Zjistěte zdarma a nezávazně cenu vašeho pozemku. S námi je prodej bez starostí.

Daň pozemek
Přečtěte si také:
Daň z nemovitosti - vše o dani z vašich pozemků
nase-desatero-63b6d5ea63d07
Přečtěte si také:
Naše desatero pro hladký a bezpečný prodej pozemku
Pole
Mohlo by vás zajímat:
Kolik stojí zemědělská půda?

Napište nám

Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu se Zásadami pro zpracování a ochranu osobních údajů, v nichž naleznete také potřebné podrobnosti o vašich právech souvisejících se zpracováním vašich osobních údajů.