Farmíto Magazín

Naše desatero pro hladký a bezpečný prodej pozemku

09. 01. 2023 | Měli byste vědět
nase-desatero-63b6d5ea63d07
Prodej nemovitosti není úplně jednoduchá záležitost.

Prvním předpokladem je vybrat seriózního zájemce, který bude mít vaši důvěru a dostatek morálky, aby dodržet sjednané podmínky. Poradíme vám, na co si dát pozor, aby při prodeji vše proběhlo k vaší spokojenosti.

Vlastníte půdu a uvažujete o prodeji, nebo vám chybí informace? Nezávazně nám níže napište. 

1) Kupní smlouva by měla být připravena odborníkem.

Měla by být vyvážená a obsahovat všechny náležitosti, které vyžaduje zákon. Dobrá smlouva nemlží cizími termíny a citacemi klauzulí zákona. Je jednoznačná a srozumitelná i laikovi. Vzor kupní smlouvy najdete v sekci ke stažení.

2) Podepisujte jen vyplněnou smlouvu.

Je nemyslitelné, aby smlouva měla nějaká prázdná místa pro pozdější vyplnění. Do detailu musí obsahovat jen to, na čem jste se s kupujícím dohodli, proto si každý detail nechte vysvětlit a máte-li pochybnosti, nic nepodepisujte.

3) Obchodník by měl být důvěryhodný.

Neuškodí zapátrat po internetu a vyhledat si reference, abyste se případně poučili ze zkušeností druhých. Seriózní obchodník nic netají a v jeho zájmu bude rozptýlit jakékoli vaše pochyby. V každém případě doporučujeme subjekt s historií a skutečnou adresou.  

4) Pokud jde o peníze, nedejte na sliby.

V ideálním případě vám kupující vyplatí peníze ještě před podpisem smlouvy. Pokud jde o vyšší částky, měly by být peníze uloženy u nezávislé autority, například v notářské či advokátní úschově. Ta se na základě̌ podepsané́ kupní smlouvy uvolní pouze vám. Kupní smlouvu tedy podepisujete jen tehdy máte-li peníze vyplaceny, nebo uloženy.

5) Datum prodeje a termín užívání pozemku se obvykle liší.

Půda má své vegetační fáze, období setí a období sklizně, které by měl kupující respektovat. Ve smlouvě proto má být výslovně uveden termín předání pozemků, respektive od jakého data může nabyvatel pozemek užívat.

Jakou cenu má půda?
Přečtěte si také:
Co všechno určuje cenu zemědělské půdy

6) Kupující by měl respektovat i pachtovní smlouvu. 

Máte-li na pozemku platnou smlouvu o pachtu, měl by ho kupující převzít i s tímto závazkem, který bude výslovně zakotven v kupní smlouvě. Jistě nechcete, aby měl hospodařící farmář z vašeho rozhodnutí těžkou hlavu a spory s novým majitelem.

7) Pořiďte zápis o případných vadách.

Pokud ve smlouvě není výslovně uvedeno, že pozemek neobsahuje vady, sepište zápis, kam se vloží veškeré zjištěné nedostatky tak, aby se předešlo pozdějším sporům.

8) Nepřistupujte na jednání pod nátlakem.

Nezkušený prodávající, může být nerovným soupeřem dravému a často bezohlednému obchodníkovi. Rozhodně se nenechte vmanipulovat do nevýhodné pozice – vy prodáváte a vy držíte trumfy. Pokud si nejste jisti, klidně k jednání přizvěte někoho z rodiny a poraďte se.

9) Ptejte se kdykoli na cokoli.

Prodej půdy mívá několik fází a za všech okolností byste měli mít přehled, které kroky jsou již závazné a co bude následovat. Půdu člověk neprodává každý den, proto se neostýchejte a nechte si třeba opakovaně celý proces vždy zrekapitulovat. Seriózní zájemce to pochopí.

10) Peníze použijte na něco, co obohatí váš život.

Doba je jinde než za časů, kdy na půdě osobně hospodařili vaši předci. Pokud se po dlouhém zvažování i vy rozhodnete k jejímu prodeji, dopřejte si radosti, které jste si doteď odříkali. Možná to bude bazén na zahradě, možná rekonstrukce domu, cestování... Však vy víte nejlépe.

Jak úrodná je půda
Přečtěte si také:
Co znamená BPEJ? Bonita určí kvalitu i cenu půdy

Napište nám

Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu se Zásadami pro zpracování a ochranu osobních údajů, v nichž naleznete také potřebné podrobnosti o vašich právech souvisejících se zpracováním vašich osobních údajů.