Cena půdy v roce 2024

Vše o cenách zemědělských pozemků a jak je zjistit.

Rozlišujeme dvojí druh cen zemědělských pozemků, a to cenu základní (neboli úřední) a cenu tržní

Průměrná základní cena zemědělských pozemků pro rok 2024 je 7,13 Kč/m2

Tržní cena se bez detailní expertizy určuje velmi špatně. Nicméně dle našich dat se nejčastěji pohybuje v rozmezí 15 Kč 45 Kč za m2

Vzhledem k rozmanitosti a mnoha druhům pozemků je velmi mnoho případů, kdy může být cena mimo toto obecné rozmezí.

Kalkulačka úřední ceny půdy Kalkulačka tržní ceny půdy

Základní (úřední) cena půdy pro rok 2024

Základní cena je oficiálně stanovená hodnota nemovitosti nebo pozemku, kterou využívají státní nebo místní úřady pro výpočet daní, výkupu nemovitostí, výpočet poplatků, dědické řízení nebo jiné administrativní účely. Tato cena bývá obvykle nižší než cena tržní. Cenu každý rok určuje ministerstvo zemědělství v součinnosti s ministerstvem financí.

Rozlišujeme dva druhy státem udávaných cen

1. Ceny stanovené podle hodnoty BPEJ

Každému z 2278 kódů BPEJ odpovídá úředně stanovená cena. Čím úrodnější půda, tím vyšší cena. Ceny podle BPEJ upravuje příloha č. 4 k vyhlášce č. 441/2013 Sb., kde je možné je dohledat. Nebo je můžete zjistit jednoduše v naší kalkulačce níže.

2. Státem stanovené ceny půdy podle katastru

Vypočítávají se jako vážený průměr cen podle bonitovaných půdně ekologických jednotek (BPEJ) v daném katastrálním území. Tento průměr zohledňuje rozdílné vlastnosti a hodnoty různých typů pozemků v konkrétním katastrálním území, aby bylo možné stanovit spravedlivou a přesnou cenu pro danou oblast. Je možné je dohledat ve vyhlášce č. 298/2014 Sb., ceny jsou každoročně aktualizovány v rámci zpřesňování a bonitačních či katastrálních změn.

Cenu můžete také snadno za pár kliků nalézt v naší kalkulačce.

Kalkulačka základních průměrných cen zemědělských pozemků dle katastrálního území a BPEJ

Úřední cena vašeho pozemku je:

0 Kč

Cena je daná zákonem a slouží pro úřední účely, zejména výpočet daně z nemovitosti.

Chcete vědět, za kolik byste mohli svůj pozemek prodat? Ozvěte se nám zde

Tržní cena půdy

S určením ceny vašeho pozemku vám rádi pomůžeme. Stačí vyplnit jednoduchou kalkulačku se základními parametry o pozemku a my jeho cenu odhadneme.

Případně vyplňte formulář níže a náš tým specialistů na zemědělskou půdu s vámi domluví vše potřebné nezávazně a zdarma. 

Kalkulačka tržní ceny půdy

Získejte nabídku za pozemek

NEZÁVAZNĚ A ZADARMO.
Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu se Zásadami pro zpracování a ochranu osobních údajů, v nichž naleznete také potřebné podrobnosti o vašich právech souvisejících se zpracováním vašich osobních údajů.