Farmíto Magazín

Máte ošklivé a podmáčené pozemky „bez ceny“? Lze je využít k pěstování dřeva na otop

11. 12. 2023 | Aktuality
Vrby
Většina majitelů pronajímá půdu formou dlouhodobého pachtu. Ale co když na listu vlastnictví máte pozemky, o které žádný farmář z okolí nemá zájem?

Typickým příkladem mohou být třeba níže položené, často i strmé břehy u rybníka či na březích potoka. Právě takové můžete využít k produkci dřeva na otop a ušetřit tak nemalé peníze na energiích.

Problematická půda jako zdroj energie a cenný krajinný prvek     

Nedávná energetická krize byla pro řadu majitelů půdy impulzem k pěstování dřevin. Dřevní hmota je totiž obnovitelný zdroj energie, navíc poměrně jednoduše dosažitelný i bez větší mechanizace. Kus nevyužívané půdy tak může přinést nemalé úspory i vaší rodině. Hřát vás bude i dobrý pocit, že jste udělali také něco pro krajinu. Vaše dřeviny budou bránit větrné erozi a každé jaro se stanou první vítanou potravou pro včelstva.

Věděli jste, že...

 Vrba jako palivo

Výhřevnost vrbového dřeva je 1595 kWh na kubický metr sypaný, což je srovnatelné se smrkem či olší a významně více než má topol. Dřevo je měkké, takže velice dobře vzplane a roztopí kamna či krb. Rychle vytvoří příjemnou atmosféru.  

Řez vrby „na hlavu“

Jedná se o zásadní řez veškerých větví, takže kmen následně obrůstá novými výhonky právě tak, jak dobře známe z Ladových idylických obrázků.
 

David Číp z ochranářské skupiny JARO
Přečtěte si také:
Ochranář přírody David Číp: Jak udržet naše pole živá
hodnota-půdy

Chcete zjistit jakou cenu má Váš pozemek?

Farmíto nabízí odhad ceny pozemku zdarma a nezávazně.

Poctivá cena pozemku se stanovuje na základě řady faktorů. Každý pozemek je unikátní, proto doporučujeme využít služeb odborníků, a ne obecných kalkulaček.

Agrolesnictví – kouzelné slovíčko současnosti

Pěstování dřevní hmoty nemusí probíhat pouze v lese. Naopak, pokud chcete mít užitek z vlastního vypěstovaného dřeva co nejdříve, je vhodné poohlédnout se po jiných dřevinách, než je smrk či borovice, které se zužitkují až za desítky let. Oproti tomu existují dřeviny, která vám dřevní hmotu jako zdroj energie poskytnou velice rychle. A právě těm se daří na zmíněných podmáčených plochách.

Začněte vhodným výběrem dřevin

Mezi dřeviny vhodné pro váš agrolesnický počin můžeme zařadit třeba vrbu, olši nebo lísku. Například vrb roste v české krajině na dvě desítky druhů a liší se nejen vzhledem ale také vlastnostmi. Výhodou takové vrby bílé je, že dobře snáší řez na hlavu i výkyvy mezi jarní podmáčenou a letní vysušenou půdou. I když jde o dřeviny vesměs nenáročné, přece jen je vhodné poradit se s odborníkem, kterému detailněji popíšete konkrétní stanoviště, kde chcete realizovat svůj záměr.      

Věděli jste, že...

Pokud na svém pozemku realizujete podporované krajinotvorné úpravy, můžete dosáhnout na dotaci, případně získat úlevu na dani z nemovitosti? Doporučujeme zajímat se o aktuální vypsané dotační tituly.

Více o podmínkách je možné nalézt na portálu Ministerstva zemědělství v rámci AEKO nebo také v nařízení vlády o stanovení podmínek provádění agroenvironmentálně-klimatických opatření č. 80/2023 Sb.

Tiche-hrozby-63b6d90505395
Přečtěte si také:
Nerovnoměrné srážky a sucho škodí našim polím

Napište nám

Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu se Zásadami pro zpracování a ochranu osobních údajů, v nichž naleznete také potřebné podrobnosti o vašich právech souvisejících se zpracováním vašich osobních údajů.