Farmíto Magazín

Napsali o nás: "Nevhodným hospodařením klesá kvalita i cena zemědělské půdy"

09. 01. 2023 | Aktuality
Napsali-o-nas-63b6d3b171464
Převládá pocit, že cena zemědělské půdy jen roste, nicméně už se méně mluví o tom, jak díky špatnému hospodaření může její hodnota nepozorovaně klesat.

Na rozdíl například od bytů, kde závadu vidíte téměř okamžitě a můžete ji rychle řešit, kvalitní půda mizí nepozorovaně. Růst ceny půdy není samozřejmý, může ho ohrozit třeba špatně nastavený pacht a nevhodné zacházení s půdou. Případný prodej půdy je pak nesnadný proces, při kterém je vhodné spolupracovat s eticky smýšlející firmou.

Vlastníte půdu a uvažujete o prodeji, nebo vám chybí informace? Nezávazně nám níže napište. 

 

Ekonomická data jsou na první pohled pro majitele zemědělské půdy v Česku příznivá. Ukazuje se, že její cena se udržuje i v okamžiku, kdy je celé hospodářství zasaženo důsledky covidového zpomalení ekonomiky. Jedná se o tisíciletími prověřenou hodnotu, přičemž růst její ceny se dlouho držel nad mírou inflace. Tržní ceny ale velmi pravděpodobně nyní dosahují svého maxima. Právě na tuto skutečnost by majitelé zemědělské půdy měli myslet a věnovat ji zvýšenou pozornost.

Každý den v Česku bez náhrady zmizí zhruba pětadvacet hektarů zemědělské půdy, tedy stejná rozloha, jakou má čtyřicet fotbalových hřišť,“ upozorňuje Petr Jeřábek ze společnosti Farmíto. Podle Jeřábka data ukazují, že příčinami tohoto znepokojivého trendu je téměř vždy zanedbání řádné péče o zemědělskou půdu. „Zemědělská půda je ve srovnání s jinými nemovitostmi, například byty nebo domy, méně náročná na údržbu. Zatímco zničený byt lze rychle zrekonstruovat, poničená půda se vzpamatovává dlouhé roky.

Marián Takáč: Ze sporťáka farmářem
Přečtěte si také:
Farmář Marián Takáč: Ze školství mezi rybníky a mokřady

Hledejte dobrého hospodáře

Klíčovým faktorem pro dobrou péči o zemědělskou půdu je najít pro ni dobrého hospodáře. Zodpovědná péče totiž zajistí její kvalitu i očekávané výnosy na dlouhá léta. Dobrý zemědělec proto půdu nezatěžuje přílišným používáním chemikálií, předchází její erozi nevhodnou orbou a tak podobně.

Zodpovědná péče o půdu představuje celý komplex zdánlivých maličkostí, jejichž součet je ale nezbytný, aby půda žila a zůstávala kvalitní,“ vysvětluje Jeřábek ze společnosti Farmíto s poukazem například na důkladnou kontrolu půdy po přívalových deštích, využití hluboké orby či výskyt hmyzu a polních ptáků. „Nevhodným hospodařením se půda dříve nebo později vysílí a přestane plodit,” varuje Jeřábek s tím, že právě k takovýmto koncům vede současný trend tlaku nadnárodních řetězců na nízké výkupní ceny plodin.

Celý článek si přečtěte na webových stránkách Náš Region ZDE

Náš Region, Jan Kulich, 4. 4. 2022

Jakou cenu má půda?
Přečtěte si také:
Co všechno určuje cenu zemědělské půdy

Napište nám

Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu se Zásadami pro zpracování a ochranu osobních údajů, v nichž naleznete také potřebné podrobnosti o vašich právech souvisejících se zpracováním vašich osobních údajů.