Farmíto Magazín

Zahrada blíž k přírodě - a bez údržby

16. 11. 2023 | Aktuality
Zahrada blíž k přírodě
Zahrada, která je odolná proti suchu nebo přívalovým dešťům? Ve které místo neustálé péče o dokonalý trávník a plení náletových rostlin, její majitel sedí a odpočívá? Zahrada plná života, která je pro krásu i užitek? Utopie? Ne, trend zvaný „přírodní zahrada“.

Období na konci roku může být příležitostí k zamyšlení nad budoucí péčí o naše okolí. Jestli je sterilní trávník to nejlepší po potěchu oka a jestli té lopoty a chemie během roku není někdy až příliš. To se netýká jen vlastní zahrady za domem, možná svůj přístup mohou přehodnotit i firmy či samosprávy měst a obcí. 

Nevnucujme přírodě svou vůli 

Jestliže se v některých částech zahrady spontánně vyskytuje například mech, příroda nám dává znamení o mikroklima v daném místě. Pokud se rozhodnete přírodu umlčet některým z chemických prostředků proti mechu a s přispěním další chemie simulovat podmínky pro suchomilné rostliny je to zásadní nepochopení pojmu „přírodní zahrada“.

Přírodní zahrada má své zásady

Pokud s přírodou zahájíte dialog, nasloucháte jí a snažíte se vyjít vstříc už samotným složením rostlin. A to je dobré znamení pro všechny obyvatele v okolí. Tím nemyslíme jen vlastní rodinu a sousedy, ale také užitečný hmyz. Najednou zjistíte, že se obejdete bez hnojiva, bez postřiků i bez rašeliny, kterou do vašeho hobby marketu musí vozit stovky kilometrů. Vystačíte i s menší frekvencí závlahy.

Hydrokompost
Přečtěte si také:
Hydrokompost: Organické hnojivo, které pomáhá půdě růst
Co je to přírodní zahrada?

Přírodní zahrada je úprava krajiny člověkem, která se snaží co nejvíce respektovat výsadbu a biotypy, které jsou na daném místě přirozené.

Může umožnit zachování společenstev původních rostlin i volně žijících živočichů. Pro úpravu přírodních zahrad se nevyužívají chemická hnojiva, nepoužívají pesticidy na postřik rostlin a nepatří na ně ani rašelina. Jsou založeny na vědomém respektu k přírodě.

Více o přírodních zahradách například zde: http://prirodnizahrada.eu/
 
Méně lopoty, více kochání

Zahrada přírodního rázu je mnohem více odolná proti současným klimatickým extrémům. Pomineme-li první rok-dva, kdy máte trochu té práce se založením, v dalších letech vám údržba zabere mnohem méně času. Místo pravidelného sekání anglického trávníku můžete usednout na lavičku a pozorovat, jak vaši zahradu po letech začali objevovat motýli z širokého okolí.

… a ještě navíc ušetříte

Přiznejme si, že v dnešní době jde také o peníze. Výrobci nejrůznějších chemických prostředků a obchodníci vám rádi nabídnou řešení na jakýkoli pseudoproblém. Ale pokud máte přírodní zahradu, která respektuje podmínky v daném místě, většina problémů přestane existovat. Poznáte to na své kasičce. Tím spíš, pokud spravujete obec s několika hektary veřejné zeleně a početnou partou pracovníků údržby.

David Ježek na svém poli
Přečtěte si také:
Farmář David Ježek: Tak trochu jiný zemědělec

Napište nám

Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu se Zásadami pro zpracování a ochranu osobních údajů, v nichž naleznete také potřebné podrobnosti o vašich právech souvisejících se zpracováním vašich osobních údajů.