Farmíto Magazín

Proč je důležitý sníh na polích? Pole pod peřinou je dobré pro krajinu i úrodu

09. 01. 2024 | Aktuality
Sníh na poli
Ta hádanka by mohla znít nějak takhle: řidiče a silničáře nepotěší, ale farmářům udělá radost jako malým dětem. Co je to? Samozřejmě sníh! Vydatná sněhová přikrývka totiž prospívá polím na měsíce dopředu.

Je prokázáno, že suchá jarní a letní období, která jsou četná v posledních letech, přímo souvisí s mírnými, téměř až středomořskými zimami, které jim předcházely. Vědci zjistili, že pokud stoupne teplota v zimě o pouhý stupeň, hranice sněhu se zvýší o celých 150 metrů nadmořské výšky. To výrazně sníží objem zadržované vody pro jarní tání a na měsíce negativně ovlivní hladinu spodních vod i v průtoky řek.   

Sníh je zásobárna vláhy

Je přirozené, že pozvolna tající sněhová pokrývka zásobuje půdu vláhou daleko vydatněji než přívalový déšť. Nasytí všechny vrstvy podloží, a tím dlouhodobě poskytne životadárnou vláhu plodinám. Četnější a vydatnější pramínky také následně plní koryta řek, což při vyšším stavu vody umožní realizaci závlah v nižších polohách. Právě tam je obvykle vysoký pěstební potenciál.

Srna v zimě
Přečtěte si také:
Jak správně krmit lesní zvěř? Aby výprava do lesa neudělala více škody než užitku

Sněhová vrstva chrání ozimy 

Velmi mírné podzimní teploty byly příznivé pro zakořenění ozimů, ať už jde o řepku nebo obiloviny. Rostliny tak vstoupily do zimního období v dobré kondici. Následně je na většině území pokryla sněhová peřina, která bohužel záhy roztála. Co by rostliny mohlo poškodit, je kolísání teplot, kdy na ně zaútočí nejrůznější houbové choroby. Choulostivější plodiny rovněž může ohrozit i případný holomráz. V tom nejhorším případě by bylo nutné na jaře plodiny zaorat. To, že extrémní mrazy ničí také choroby a škůdce, by pro farmáře byla jen slabá útěcha.

Jaro ukáže 

Pěstitelé budou s napětím očekávat, v jaké kondici ozimy přečkají zimu a jak bude půda zásobena vláhou pro jarní osetí. Právě tyto okolnosti nejvíce ovlivní průběh jarních prací na poli. Následně i celou úrodu a tedy i ceny potravin na pultech obchodů.

Vědeli jste, že…

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) přináší v průběhu celé zimní sezóny pravidelné sněhové zpravodajství

Každý den ráno probíhá kontrola dat ze stanic, které měří sněhovou pokrývku a jsou dostupná on-line v databázi.

Jejich data jsou užitečná pro všechny milovníky sněhu, turisty i hospodáře. Ale také výrazně pomáhají hydrologům a vodohospodářům, kteří následně vědí, kolik vody jim může při výrazné oblevě přitéct z jednotlivých povodí. Tyto informace tak slouží mimo jiné k předcházení povodním.

Eroze
Přečtěte si také:
Tiché hrozby na českých polích - Alarmující dokument o stavu orné půdy na ČT24

Napište nám

Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu se Zásadami pro zpracování a ochranu osobních údajů, v nichž naleznete také potřebné podrobnosti o vašich právech souvisejících se zpracováním vašich osobních údajů.