Naše články

Tiché hrozby na českých polích - Alarmující dokument o stavu orné půdy na ČT24

09. 01. 2023 | Aktuality
eroze_2
Akademie věd České republiky natočila mimořádně zajímavý dokument Mizející půda pojednávající o důsledcích eroze na našich polích.

S ohledem na naléhavost problému ho Česká televize zařadila v rámci pokračování svého tematického cyklu Tiché hrozby.

Jak zazní v dokumentu jednou z hlavních příčin eroze je, že pouhých 30 % orné půdy patří hospodařícím farmářům a plných 70 % je obhospodařováno na základě pachtu. Zatímco majitel půdy tak často ani netuší, že bonita jeho půdy s každým přívalovým deštěm klesá, farmáři v nájmu chybí motivace realizovat na pozemcích nákladná protierozní opatření.

Vlastníte půdu a uvažujete o prodeji? Nezávazně nám napište.

 

Každoročně z hektaru orné půdy nenávratně mizí tuny kvalitní zeminy v důsledku živelné půdní eroze. Často je příčinou nevhodné hospodaření zemědělců, kdy půda ztrácí svou přirozenou absorpční schopnost a při absenci remízků i jiných krajinných prvků je její plodná složka splavována do údolí včetně minerálů, živin, ale také pesticidů a hnojiv. 

Co-delat-aby-63b6ccbd06685
Přečtěte si také:
Co dělat, aby půda neztrácela svou hodnotu

Mizející půda v důsledku eroze je odborníky vnímána jako jedno z plíživých ohrožení potravinové soběstačnosti budoucích generací. Společnost Farmíto má za cíl zvýšit podíl těch, kteří hospodaří takzvaně na vlastním. Jen tak můžeme očekávat, že budou farmáři užívat půdu s dlouhodobou vizí a přispějí svým dílem k ozdravení české krajiny. Je totiž logické, že kroky vedoucí k nápravě bude podnikat jen ten farmář, který má vlastnická práva k pozemku, a tedy i záruku návratnosti nemalé investice do ozdravných krajinných prvků.

U nás v Česku má tento problém větší rozměr než jinde. V důsledku dřívější kolektivizace a scelování půdy totiž čeští zemědělci hospodaří na podstatně větších výměrách než jejich zahraniční kolegové. Zatímco průměrná velikost farmy v EU je 16,6 ha, u nás v České republice je to neuvěřitelných 130,2 ha!

Na celý dokument Mizející půda se můžete podívat ZDE. Navazující diskuzi s odborníky i zástupcem hospodařících farmářů najdete ZDE.

Dokument:

Dokument ke shlédnutí.

Navazující debata:

Navazující debata k dokumentu.

Mate-melioraci-63b6d2c876b7a
Přečtěte si také:
Máte melioraci? A můžeme ji vidět?

Napište nám

Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu se Zásadami pro zpracování a ochranu osobních údajů, v nichž naleznete také potřebné podrobnosti o vašich právech souvisejících se zpracováním vašich osobních údajů.