Farmíto Magazín

Na kapry si dělají choutky i přemnožení kormoráni. A nejen na Vánoce.

22. 12. 2023 | Aktuality
Kormorán
Z oken našich domovů se to možná nezdá, ale rybáři a majitelé rybníků vědí své. Přemnožené stavy kormoránů každoročně způsobují mnohamilionové škody na chovech ryb. Spásné řešení v Česku neexistuje, ale ztráty i v novém roce alespoň částečně sníží státní kompenzace. Pomohlo by i zjednodušení vydání povolení k odlovu kormorána velkého, za které rybáři roky lobbují.
Příčina problému je daleko za našimi hranicemi.

Ornitologové mají jasno – rybáři v Baltském moři radikálně snížili stavy velkých ryb, čímž se navýšily stavy ryb malých. A pro kormorány velké začaly roky hojnosti. Když pak přemnožení zavítají na naše rybníky, samozřejmě touží v hostině pokračovat. Jsou velice inteligentní a útočí v mnohačetných, dobře organizovaných hejnech. Každý jedinec přitom spořádá denně půl kilogramu rybího masa.

Věděli jste, že...

  • Kormorán velký v dospělosti dosahuje výšky 90 cm a rozpětí jeho křídel je až úctyhodných 150 cm.
  • Kormoráni jsou inteligentní dravci. Útočí koordinovaně v hejnu a během krátké chvíle způsobují velké škody.
  • Škody, které na našem území způsobují kormoráni, jsou několikanásobně vetší než škody způsobené vlky.  
Josef Kalenda
Přečtěte si také:
Kalendova Chabrybárna: čerstvý kapr nejen na Vánoce
Řešení je daleko na severu

Tam, kde je samotná příčina přemnožení kormorána, tam je nutné hledat také řešení. Účinně lze redukovat stavy v místě, kde hnízdí, tedy v severských zemích. Na našem území je obrana složitá, ne-li nemožná. Každý odlovený kus je sice relativně štědře odměněn, ale vyřízení povolení je komplikované a zdlouhavé. Navíc v současném stavu jen uvolníme prostor pro nové nájezdníky. 

Kormoráni hodují, rybáři bědují, poslanci hlasují

Problém je tak velký, že se kompenzace rybářům staly jednou z položek už tak napjatého státního rozpočtu i pro rok 2024. Na listopadové schůzi Poslanecké sněmovny téma vyvolalo vášnivou diskuzi poslanců napříč politickým spektrem. Výsledkem byla schválená kompenzace prokázaných škod ve výši až 50 milionů. To je pro zajímavost několikanásobně víc, než stát vyplácí za škody způsobené vlkem. Celková výše škod je však podle rybářů až 100 milionů korun. Mimochodem, taková prsíčka z kormorána jsou údajně výtečnou pochoutkou.

Hraboš polní
Přečtěte si také:
Hrabošů je více. A česká pole berou útokem.

Napište nám

Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu se Zásadami pro zpracování a ochranu osobních údajů, v nichž naleznete také potřebné podrobnosti o vašich právech souvisejících se zpracováním vašich osobních údajů.