Naše články

Čerstvá česká zelenina najde své místo na mapě

11. 01. 2023
Čerstvá česká zelenina najde své místo na mapě

Pro čerstvou zeleninu dnes zákazník nemusí jen do supermarketu. Možná denně jezdí kolem lokálního pěstitele, aniž by o tom měl tušení. Mapa Zelinářské unie Čech a Moravy má za cíl takové prodejce zviditelnit a zkrátit tak cestu čerstvé zeleniny do každé kuchyně.

 

 

Dostat nezávaznou nabídku

 

Vlastníte půdu a uvažujete o prodeji, nebo vám chybí informace? Nezávazně nám níže napište. 

 


 
Kdo hledá čerstvou zeleninu, už nemusí bloudit

 

Statistiky říkají, že na největší ploše se u nás pěstuje cibule, hrách, mrkev a zelí. Zelinářská unie Čech a Moravy nabízí možnost pěstitelům, nejen této zeleniny, zviditelnit své prodejní místo a zlepšit tak povědomí o svých výpěstcích v širokém okolí. Jednoduchá mapa usnadňující vyhledání a nákup od českých a moravských pěstitelů se zatím utěšeně plní. 

 

Nenasytné řetězce

 

Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž pultech končí 75 % úrody. Velkoobchodům zelináři prodávají desetinu své produkce a stejný podíl připadá na zpracovatele, jako jsou konzervárny, mrazírny či sušárny. Prostřednictvím samosběru, farmářských trhů, prodeje ze dvora, vlastního exportu či dodávek pro hotely a restaurace zelináři v ČR podle údajů ministerstva zemědělství prodávají zatím jen pět procent produkce čerstvé zeleniny. 

 

Obchodníci se neradi dělí

 

Problémem je, že obchodní řetězce mají velmi vysoké marže. Zatímco z konečné prodejní ceny dříve dostávali pěstitelé třetinu, dnes jejich podíl leckdy nedosahuje ani čtvrtiny. To už je neúnosné a zemědělci odmítli jen nečině přihlížet. Pod hlavičkou Agrární komory chtějí hájit své zájmy a přejít k protestním akcím. Mnoho zemědělců také váhá, zda vůbec vstoupit s velkými řetězci do jednání a raději nezvolit cestu přímo k zákazníkovi. Právě mapa ZUČM má za cíl zprostředkovat více než 400 pěstitelům zeleniny v naší republice přímý kontakt s koncovým zákazníkem. 

 

MAPU NAJDETE ZDE
 

Napište nám