Farmíto Magazín

Čerstvá česká zelenina najde své místo na mapě

11. 01. 2023 | Aktuality
Sklizeň
Pro čerstvou zeleninu dnes zákazník nemusí jen do supermarketu. Možná denně jezdí kolem lokálního pěstitele, aniž by o tom měl tušení. Mapa Zelinářské unie Čech a Moravy má za cíl takové prodejce zviditelnit a zkrátit tak cestu čerstvé zeleniny do každé kuchyně.
Kdo hledá čerstvou zeleninu, už nemusí bloudit

Statistiky říkají, že na největší ploše se u nás pěstuje cibule, hrách, mrkev a zelí. Zelinářská unie Čech a Moravy nabízí možnost pěstitelům, nejen této zeleniny, zviditelnit své prodejní místo a zlepšit tak povědomí o svých výpěstcích v širokém okolí. Jednoduchá mapa usnadňující vyhledání a nákup od českých a moravských pěstitelů se zatím utěšeně plní. 

Nenasytné řetězce

Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž pultech končí 75 % úrody. Velkoobchodům zelináři prodávají desetinu své produkce a stejný podíl připadá na zpracovatele, jako jsou konzervárny, mrazírny či sušárny. Prostřednictvím samosběru, farmářských trhů, prodeje ze dvora, vlastního exportu či dodávek pro hotely a restaurace zelináři v ČR podle údajů ministerstva zemědělství prodávají zatím jen pět procent produkce čerstvé zeleniny. 

Obchodníci se neradi dělí

Problémem je, že obchodní řetězce mají velmi vysoké marže. Zatímco z konečné prodejní ceny dříve dostávali pěstitelé třetinu, dnes jejich podíl leckdy nedosahuje ani čtvrtiny. To už je neúnosné a zemědělci odmítli jen nečině přihlížet. Pod hlavičkou Agrární komory chtějí hájit své zájmy a přejít k protestním akcím. Mnoho zemědělců také váhá, zda vůbec vstoupit s velkými řetězci do jednání a raději nezvolit cestu přímo k zákazníkovi. Právě mapa ZUČM má za cíl zprostředkovat více než 400 pěstitelům zeleniny v naší republice přímý kontakt s koncovým zákazníkem. 

prodej-vyrobku-63b6d7506385b
Přečtěte si také:
Prodej výrobků z farmy – romantické představy vs. realita

Napište nám

Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu se Zásadami pro zpracování a ochranu osobních údajů, v nichž naleznete také potřebné podrobnosti o vašich právech souvisejících se zpracováním vašich osobních údajů.