V lednu si půda i hospodář zaslouží odpočinek pod peřinou. Zima vrcholí a pole jsou často pokryta sněhem nebo zmrzlá, může zdát se, že je zemědělská činnost minimální. Avšak ti, kteří dbají na dlouhodobou udržitelnost a zdraví své půdy, mají i v tomto období klíčové úkoly - i když spíš na poli plánování a údržby než na poli samotném.
Zimní klid je ideálním období na to detailně naplánovat jarní a letní aktivity. Zejména výsadbu rostlin, rotaci plodin a aplikaci hnojiv nebo výsev mezidruhových směsí, které mohou přispět k bohatší biodiverzitě na vašich pozemcích.
Pole by ani v lednu nemělo zůstat holé. V ekologickém a regenerativním zemědělství se často využívají pokryvné plodiny, které jsou zasazeny na podzim a přes zimu chrání půdu před erozí. V lednu je důležité tyto plodiny kontrolovat a udržovat, aby byly připraveny na jarní zaorání do půdy.
To, že na poli není třeba (ani není doporučeno!) orat, lze využít pro údržbu zemědělských strojů a techniky. Jejich správná funkčnost i bezpečnost je zásadní pro hladký průběh sezóny.
Zajistěte zimní péči o trvalé plodiny, jako jsou ovocné stromy, keře nebo vinná réva. Provádějte zimní řez. Tady je třeba dát si pozor na mrazy, ideální teplota pro ořez je kolem 5°C (liší se druh od druhu).
Zimní měsíce jsou ideální pro přípravu kompostu a organických hnojiv pro jarní použití.
Dále je možné provést analýzu půdy a vody, která pomůže zjistit, jaké živiny jsou potřebné pro nadcházející rok - nebo např. Plánovat, jak maximalizovat využití dešťové vody a minimalizovat potřebu zavlažování.
Vyhněte se obrábění zamrzlé nebo sněhem pokryté půdy, což může vést k poškození struktury půdy. Ani pokud se oteplí sníh roztaje a pole je smáčené a rozblácené se na něj vjíždět technikou nedoporučuje. V zimě se při správném výběru pokryvných meziplodin pole oře samo mrazem - kolem kořenů rostlin voda lépe proniká do půdy, podle teplot rozmrzá či zamrzá a tím provzdušňuje zhutněnou půdu přirozeně.
Vyvarujte se aplikaci hnojiv na zamrzlou nebo nasycenou půdu. Nejen, že může uškodit kvalitě půdy, ale vymývání nevstřebaných hnojiv může navíc znečistit přilehlé vodní zdroje.
Při výběru pokryvných plodin je třeba dbát na to, aby byly vhodné pro dané klimatické podmínky a typ půdy - ovšem v lednu už je z tohoto hlediska pozdě bycha honiti.
Zima je ideálním obdobím na to provést revizi toho, jak se na vaší půdě hospodaří - jelikož krajina odpočívá, je čas měnit a plánovat.
Doporučujeme zjistit možnosti dotací a změny legislativy, která začíná platit zpravidla právě od ledna.
Vlastníci zemědělských pozemků jsou, stejně jako všichni majitelé nemovitostí, povinni se do konce ledna přihlásit k dani z nemovitých věcí. Týká se to vlastníků, kteří majetek nově nabyli v předchozím roce - ostatním finanční správa automaticky zašle včas složenkou s vyměřenými poplatky.
Vyvážeti hnojůvku; zem a bahno z rybníků kopati; sbírati a vyvážeti mrvu chlévskou a hnojiva pomocná. Závěje sněhové uklízeti, vody sváděti a brázdy i svodnice opravovati. Kamení poklízeti, bodláčí mýtiti. Zavlažovací strouhy prohlížeti. Nemrzne-li, orbu opakovati.
Hnůj všeho druhu přivážeti, zvláště hnojůvku rozlévati. Tyčky poříditi a chystati.
Pařiště opravovati a hnojem opatřiti; zakládati chřestoviště; ořezávati živé ploty; hnojiti, a nemrzne-li, hnůj zarývati.
Obírati housenky, suché větve odřezávati a zdravé čistiti; kůly svážeti a povřísla k nim chystati. Holé stromy proti zajícům obalovati.
Opatrovati dobytek před zimou; dlažbu kamennou hojně stláti; tažný dobytek čistiti a píce jadrné mu přidávati; o poledni, svíti-li slunce, vyvětrávati, jinak posypáním sádrou ammon neškodným činiti. K napájení vypouštěti dobytek na dvůr za povětří příznivého. V ovčíně opatrovati bahnice, hojně stláti. Prasatům, zvláště prasnicem dávati píci zahřívanou a chrániti podsvinčata před zimou hojným stelivem. Slepice a kvočny v teple chovati.
Vyklízeti záchody a zakládati komposty; mlátiti, zvláště za mrazivých dnů, len a jetel; opatrovati jámy řepové a bramborové; povřísla plésti do zásoby; obilí na sejpkách přehazovati; sklepy vyvětrati a zeleninu v nich před mrazy ošetřiti. Ledy voziti, nářadí v kůlně opravovati.
Opatrovati ouly slamou, rohožkami neb houněmi před mrazem; svítili slunce, nastýlati slámy před ouly, aby se včely čistily.