S naším novým projektem rozkvetou další louky

rozkvetla-louka-63b6c1fcd77d1
Květné louky z naší přírody téměř vymizely, a právě to chce Farmíto změnit. Ve snaze vrátit české krajině zdravou rovnováhu připravujeme nový projekt, který má za cíl zvýšit podíl květných luk, a to nejen na našich vlastních pozemcích.

Jestli vás situace tíží stejně jako nás, nebo dokonce vhodnou půdu sami vlastníte, do našeho projektu se můžete zapojit i vy. Potřebnou směs semínek vám rádi zašleme.

Jak na to?

  • Napište nám na info@farmito.cz.
  • Do předmětu mailu uveďte „Luční kvítí”.
  • Hotovo!

A proč?

Napravme cizí hříchy z minulosti

Pokud už se někdy květná louka objeví, často je oseta nevhodnými, zavlečenými druhy a nezřídka pokulhává také odpovídající péče. Přitom je možné za dodržení konkrétních podmínek podpořit nejen biodiverzitu, ale dotacemi také rozpočet hospodáře. České louky se během staletí proměnily. Staly se jakousi těžební plochou pro mnohé zemědělce, kteří ji doslova vytěžili. Louku posekat nebo nechat spást dobytkem a peníze tečou. Ale to loukám nesvědčí. Podle výzkumů Zemědělské univerzity v Praze se louka skutečně má sekat, a to ideálně dvakrát ročně. Po sezoně pak uvláčet a vyhrabat stařinu. To ovšem dělá málokdo. Nelze se pak divit, že se na loukách rozmnožily agresivní druhy trav, které vytlačily původní květnaté varianty.

Kde jsou ty časy

Mnoho květin, které u nás dříve byly přirozenou součástí luk, již prakticky vymizely. Kdo z nás v poslední době viděl kvést třeba jeřábník oranžový nebo pcháč bezlodyžný zařazený do červené knihy ohrožených druhů? Už jen v několika málo skromných lokalitách Krkonoš nebo Krušných hor se potěšíme pohledem na koprník štětinolistý. A přitom stačí tak málo. Třeba takový vzácný úročník bolhoj rok co rok pokryje nádherným žlutým kobercem pražské Prokopské údolí.

Vraťme květy do přírody

Pokusme se navrátit kvetoucí louky do české krajiny. Pokud hospodaříte, zkuste na některých pozemcích nebo jen v pásech mezi poli zasít rostliny, které jsou krásné, pestré a užitečné. Na pyl nalákáte včely, které se odmění medem a zvýší také vaši úrodu. A možná na ně nalákáte právě včely z našeho dalšího projektu, o kterém si můžete přečíst více ZDE.

… ale s rozvahou

Jedním dechem dodáváme, že by se nemělo bezmyšlenkovitě sít vše, co najdeme v nabídce prodejců. Každá lokalita má svůj vlastní specifický druh a pytle s univerzálním osivem „Květná louka“ jsou často ještě větší zlo než současný stav. Velmi často obsahují zavlečené druhy, které do naší květeny vůbec nepatří. Jde například o koriandr setý, moráč větší, silenku svazčitou apod. Každá lokalita má svá specifika – pokud chcete opravdu prospět přírodě, nechte si přesně podle standardů vytvořit specifické luční osivo. Existují firmy, které přesně podle vašich propozic vytvoří vhodnou květnou louku, která bude vonět, kvést a přinášet užitek.

I péče má svá pravidla

Při zakládání je ideální louku na podzim zorat a uvláčet, přes zimu jí nechat přemrznout a následně osít novou směsí. Tu znovu vláčet, aby ji nesezobali ptáci. Louku nechte vyrůst a vysemenit. Prodlužte čas sekání z června na konec července, kdy louku posečete, ale necháte ji ležet jako mulč. Rostliny se vysemení a další rok už můžete nasadit standardní režim. Zdravý základ kvalitní louky bude položen. Přilákáte včelstva, která podpoří vaše snažení o zdravou lokalitu.

Víte o polích nebo loukách, které leží ladem? Vlastníte sami takové louky a nápad vás oslovil? Kontaktujte nás. Budeme vám vděční my i příroda.

Napište nám

Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu se Zásadami pro zpracování a ochranu osobních údajů, v nichž naleznete také potřebné podrobnosti o vašich právech souvisejících se zpracováním vašich osobních údajů.